Ebeveyn Olmak

ONLINE SEMİNER BİLGİSİ

“Davranışını düzeltmeye” odaklandıkça çocuğumuzla olan ilişkimiz giderek öylesine mesafeli hale gelir ki, sonunda birbirimizle hiçbir şey paylaşmaz oluruz ve beraberinde okul başarısızlıkları, davranış bozuklukları, duygusal bozukluklar (tik, kekemelik, içe kapanıklık vs) neredeyse kaçınılmaz olur.
İçinde bulunduğumuz çağın gereksinmeleri ve bununla beraber gelen değişimler hayatımızın her anına yansıyor. Çocuğun davranışlarını temel alan; sonuçları gözlemleyip sebepleri göz ardı eden ebeveynlik yaklaşımı da çağın gerekleri doğrultusunda değişiyor.

Araştırmalar kendi ebeveynlerimizle olan bağlanmamızın çocuğumuzla olan bağlanmamızı aynı şekilde etkilediğini gösteriyor. İstediğimiz kadar “Ben annem gibi yapmayacağım” diyelim; bir gün kendimizi aynen kendi annemizin babamızın bize yaptığını çocuğumuza yaparken buluveriyoruz.

Yaşamımızın genelini bilinçaltı kayıtlarımızla sürdürürken bilinçli ve farkındalık sahibi ebeveynler olmak için hem teoride beyin ve bilinç üzerine gelişmeleri takip etmek hem de geçmişimizle yüzleşmek durumundayız.

Bu seminerde hem günümüzün getirdiği ebeveynlik yaklaşımlarını özümseyeceksiniz hem de kendi geçmişinize farkındalık getirerek çocuğunuzla ilişkinize ayna tutacaksınız.

Ana başlıklar:

  • Davranış odaklı ebeveynlikten ilişki odaklı ebeveynliğe geçiş
  • Stres nedir? Çocuklar ve ebeveynler stresle nasıl baş eder?
  • Stresi tolere etme kapasitemizi anlamak
  • Çocuklarda ve yetişkinlerde ağlama nasıl bastırılıyor?
  • Davranışın altında yatan nedenleri dinleme
  • Ödül ve ceza kavramlarının ötesine geçme
SEMİNERE KAYIT OL

Detaylar

Online Seminer İsmi: Ebeveyn Olmak
Seminer Tarihi:
Saat: 12.00 – 15.00
Süre: 2 yarım gün
Online Zoom Platformu
Ücret:

KİMLER KATILABİLİR

2 yaş ve üzeri çocukları olan ebeveynler ve bu yaş grubu ile çalışan uzmanlar.

SEMİNERLER