Nilüfer'in Uzmanlığı

Terapist

“Olduğun gibi iyisin” bakış açısıyla terapistin danışanının karşısına oturması… Böyle bir duruş; “karşıdakinin söylediklerini düzeltme, bir başka düzleme çekme” gibi hedefler barındırmıyor içinde. Transpersonel psikoloji kişiye biyolojik, psikolojik, sosyal çevre ve spiritüel açıyla yaklaşır. Türkçeye “Benötesi Psikoloji” olarak çevrilmiş bu alanda yaptım master eğitimimi. Kişiye bütünsel olarak bakmam bu nedenledir. Benötesi Psikolojinin özünde farkındalık vardır ve olağandışı bilinç hallerine psikopatolojik diye bir etiket koymaz. Ulaşılacak bir yer yok. İyileştirilecek kişi yok. Kendini gerçekleştirmek, kendi potansiyeline ulaşmak yolculuğun kendisi.

Son zamanlarda eğitim ve konferansların yoğunluğuyla birlikte danışan almaya bir süre ara verdim. Ancak tüm seminerlerimi “Benötesi Psikoloji”nin bakış açısıyla hazırlıyor ve sunuyorum.

Konuşmacı

Şirketler, okullar, kongreler, dernekler ve çeşitli aktivitelerde “Ebeveynlik, Mindfulness, Bağlanma, Oyun Terapisi” vs. konularında konuşmalar yapıyorum. Kimi zaman farklı şehirlerdeki belediyeler, dernek ve okulların rehberlik birimleri gibi organizasyonların aracılığıyla Işığın Yolu kitap aktivitelerine katılıyorum. Çeşitli konularda şirketler, ya da kongrelerden gelen davetlerde konuşmacı olarak yer alıyorum.

Eğitimci

Uzmanlık konularım Bağlanma, Mindfulness, Oyun Terapisi ve Ebeveynlik. Bu konularda herkesin katılabileceği seminerler veriyorum. Ayrıca şirketler için bir ya da iki günlük Ebeveynlik ve Mindfulness çalışmalarım var.

Yazar

“Bağlanma Kuramı” gibi psikolojik yaklaşımları bir romanın içine koysam okuması ne kadar kolay olur” niyetiyle başladı her şey. “Sizin hikayeniz mi?” diye soranlar oluyor. Hikâye bir kurgu. Ancak her romanda yazarın kendinden parçalar yok mudur?

Doğan Kitaptan çıkan “Işığın Yolu” tüm kitapçılar ve internet üzerinden alınabilir.

KİTABI SATIN AL

Danışman

Mindfulness, zihnin dikkat kapasitesini kullanarak beyni değiştirebileceğimiz bilgisinin yaygınlaşmasıyla beraber son yılların en değerli çalışması oldu. Terapide, şirketlerde, grup çalışmalarında kullanılırken okullara kadar yayıldı. Mindfulness bir farkındalık çalışması. Kişinin dikkatini içindeki duygu, duyum ve düşüncelere vererek, onlar ile kim olduğu arasına bir mesafe koyabilmesi. Duygu ve duyumları ile durabilmek onlar hakkında bilgi sahibi olmanın ön şartı. Mindfulness bu anlamda bir temel oluşturuyor. O temelin üzerine ekleyebileceğimiz, katabileceğimiz pek çok başka çalışma var tabii ki. Şirketler ve okullara Mindfulness üzerine projeler hazırlıyorum. Bu danışmanlık çalışmalarının amacı tüm öğretmen ve çalışanlara Mindfulness eğitimi vermenin yanında; çocuklara mindful eğitimi verecek kişileri seçmek, müfredat hazırlamak, haftalık Mindful aktiviteleri oluşturmak, travma bazlı terapi destek hizmetleri oluşturmak. Mindful şirket danışmanlığı, şirketin her kademe çalışanlarına eğitim vermenin yanında Mindful şirket kültürü oluşturmak üzerinedir.

Rehber

Evlat edinme öncesi ve sürecinde ailelere destek veriyorum. İster doğar doğmaz ister belli bir yaştan sonra evlat edinme gerçekleşsin; duyusal, duygusal, bağlanma ve davranışsal konularda tüm aileyle çalışma yapmak önemli. Davranışsal olarak gözüken zorluklar temelinde bir travma barındırabiliyor. Bu süreçlerde ebeveyn ve çocukların bağlanmalarına yönelik her tür destek ilerde ortaya çıkabilecek sorunları önlüyor. Bu konuda Amerika’da başlayan çalışmalarımı Türkiye’de devam ettiriyorum.

NİLÜFER CV GÖSTER